Празднование Благовещения Пресвятой Богородицы в Петропавловском соборе г. Томска — Собор во имя святых первоверховных апостолов Петра и Павла

Празднование Благовещения Пресвятой Богородицы в Петропавловском соборе г. Томска

7 апреля 2023 года, в день празднования Благовещения Пресвятой Богородицы, ректор Томской духовной семинарии, ключарь Петропавловского собора г. Томска архимандрит Иосиф (Еременко) совершил праздничную Божественную Литургию в Петропавловском соборе г. Томска в сослужении митрофорного протоиерея Богдана Биды, протоиерея Андрея Самкова, протодиакона Владимира Маркова, диакона Вячеслава Ермоловича и диакона Сергия Кульпинова.

После сугубой ектении была прочитана молитва о Святой Руси:

«Господи Боже сил, Боже спасения нашего, призри в милости на смиренныя рабы Твоя, услыши и помилуй нас: се бо брани хотящия ополчишася на Святую Русь, чающе разделити и погубити единый народ ея.

Возстани, Боже, в помощь людем Твоим и подаждь нам силою Твоею победу.

Верным чадам Твоим, о единстве Русския Церкви ревнующим, поспешествуй, в духе братолюбия укрепи их и от бед избави. Запрети раздирающим во омрачении умов и ожесточении сердец ризу Твою, яже есть Церковь Живаго Бога, и замыслы их ниспровергни.

Благодатию Твоею власти предержащия ко всякому благу настави и мудростию обогати.

Воины и вся защитники Отечества нашего в заповедех Твоих утверди, крепость духа им низпосли, от смерти, ран и пленения сохрани.

Лишенныя крова и в изгнании сущия в домы введи, алчущия напитай, недугующия и страждущия укрепи и исцели, в смятении и печали сущим надежду благую и утешение подаждь.

Всем же во дни сия убиенным и от ран и болезней скончавшимся прощение грехов даруй и блаженное упокоение сотвори.

Исполни нас яже в Тя веры, надежды и любве, возстави паки во всех странах Святой Руси мир и единомыслие, друг ко другу любовь обнови в людях Твоих, яко да единеми усты и единем сердцем исповемыся Тебе, Единому Богу в Троице славимому. Ты бо еси заступление, и победа, и спасение уповающим на Тя и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь».

Богослужебные песнопения исполнял хор Петропавловского собора под управлением Раисы Бида.

После отпуста Литургии было совершено славление перед иконой Благовещения Пресвятой Богородицы.

По завершении богослужения архимандрит Иосиф (Еременко) произнес проповедь.

Фото Виталия Липатова